Dnes je sobota, 26.10.2024
Demeter

Bulharsko

V dňoch 24. – 29. novembra sme navštívili Bulharsko v rámci projektu Comenius - „Ukáž mi tvoju školu, ja ti ukážem svoju“. Prežili sme tam veľmi zaujímavé chvíle.
Naozaj pekný deň sme prežili v škole („Mati Bulgaria school“) v Kazanlaku. Žiaci a učitelia pre nás pripravili kultúrny program, milo nás prijali na vyučovaní, zarecitovali nám, zaspievali, dokonca sme museli hľadať ukryté písmená, aby sme mohli spoločne poskladať slovo COMENIUS... Nakoniec nás prekvapili veľkolepým pohostením, ktoré pre nás „vyčarovali“ deti spolu so svojimi rodičmi. Mohli sme ochutnať všetky bulharské špeciality.
Okrem zaujímavého dňa v škole a pracovných stretnutí sme absolvovali aj rôzne výlety, navštívili sme mnohé múzeá, hrobky, kostoly a iné pekné miesta.
Navštívili sme zaujímavé mestečko Tryavna, v ktorom sme si pozreli kostol Sv. Archanjela Michala, múzeum rezbárstva, videli sme, ako sa učili deti v minulosti, prešli sme sa krásnymi uličkami...
Veľmi sa nám páčila aj prehliadka Veľkého Tarnova, mesta, ktoré má pre Bulharov veľký význam a historickú hodnotu. V minulosti bolo významným centrom kultúry a vzdelanosti. Ruiny cárskeho paláca a chrámu na kopci Carevec sú dodnes nemými svedkami slávy druhého bulharského štátu.
Azda najzaujímavejším mestom, ktoré sme navštívili, bolo mesto Plovdiv. Je druhým najväčším mestom Bulharska. V ňom sa spája staré s novým, história so súčasnosťou. Nachádzajú sa tu krásne moderné stavby, ale aj amfiteáter z rímskych čias, ktorý dal v 2. storočí pred Kr. vybudovať rímsky cisár Marcus Aurelius. Ešte aj dnes sa doň zmestí 3000 divákov a je z neho nádherný výhľad na mesto a okolité kopce.
Počas nášho pracovného výletu sme prežili veľa pekných dní, videli sme mnoho zaujímavého, stretli sme dobrých a priateľských ľudí... Dokonca sme práve v Bulharsku zažili prvý tohtoročný sneh.