Partneri a inštitúcie

     

Dnes je sobota, 26.10.2024
Demeter


Grécko

Stretnutie v Grécku v rámci programu EÚ Comenius v dňoch 30.3. až 4.4. 2014

V nedeľu 30. marca 2014 sme odleteli lietadlom do gréckych Atén na stretnutie zástupcov spriatelených škôl, ktoré sa zapojili do spolupráce v rámci programu Comenius. Večer sme mali slávnostnú uvítaciu večeru, kde sme sa stretli s hostiteľmi a zvyšnými národnými skupinkami.

V pondelok sme šli autobusom do mestskej časti Aghia Varvara, kde sa nachádza naša partnerská škola Second school of Aghia Varvara. Je to pomerne chudobná štvrť, s vysokou nezamestnanosťou. Škola má sociálny program pre deti nezamestnaných a chudobných, z ktorého istým spôsobom vypomáha aj rodičom detí. Deti a personál pripravili kultúrny program, pozostávajúci z ľudových tancov a piesní.

V utorok sme pokračovali návštevou školy, kde nám po úvodnom programe a privítaní ukázali vyučovanie na konkrétnych učebných predmetoch. Zúčastnili sme sa otvorených hodín pracovného vyučovania, histórie, matematiky, gréckeho jazyka a geografie. V popoludní sme uvideli prezentáciu, v ktorej nám predstavili vzdelávací systém v Grécku. Je pomerne dosť odlišný od nášho, pretože má iné členenie. Prvý stupeň predstavuje ročníky 1 až 6, druhý stupeň 7 až 12, potom nasleduje tzv. gymnasium od 13 do 15 a nakoniec lýceum od 16 do 18.

V stredu sa konala prvá väčšia exkurzia po pamiatkach. Navštívili sme Acropolis Museum a potom samotnú Akropolis s komplexom budov a chrámov – prechádzali sme mramorovým stĺporadím (Propylaje), popri chráme Athény Niké, Artemidinom okrsku Brauronion, Pinakotéke (bývalá zbierka obrazov na doskách), Parthenone, chráme Romy a Augusta, Erechtheione a chráme Athena Promachos.

Vo štvrtok po raňajkách sme šli autobusom s našou sprievodkyňou do Benaki museum, ktoré vlastní národopisné zbierky, ktoré podarovala Aténam významná rodina diplomatov a obchodníkov Benaki. Nachádza sa v ich rodinnom sídle v centre Atén. Múzeum je zaujímavé tým, že okrem gréckych artefaktov sú v ňom aj byzantské a islamské umelecké predmety. Potom sme šli na Panathinaikon stadium, kde sa konali v roku 1896 prvé novodobé olympijské hry. Jeho kapacita je do 80 000 divákov a je vytvorený celý z mramoru. Dnes slúži na rôzne športové podujatia a občas na veľké koncerty populárnej hudby pod holým nebom. Veľmi zaujímavá a relaxne pôsobiaca bola Národná záhrada (National garden), kde sme videli krásne kvetiny, stromy a jazierko s mini zoo.

Po návšteve štadióna sme sa vybrali do National Archaelogical Museum of Athens. Videli sme tu výstavu artefaktov od paleolitu až po súčasnosť, ktoré predstavujú tri grécke civilizácie – neolitickú, kykladskú a mykénsku.

V piatok sme opúšťali hotel o 9.00 a autobusom sme šli na Peloponéz. Navštívili sme šiju Isthmos pri Korinte. Do terénu je zarezaná až 80 m hlboko, je 6,3 km dlhá a 23 m široká a 8m hlboká. Pokračovali sme do Epidavrosu, kde je prekrásny amfiteáter s jedinečnou akustikou, slová povedané na javisku počuť až na horných sedadlách. Hrali sa tu hry Aischyla, Sofokla a Euripida (napríklad Ifigénia na Tauride). Druhou zaujímavosťou je tu komplex Asklépieia, kde liečil lekár Asklépios, údajne syn samotného Apolóna. Kňazi lekári tu predpisovali cviky, meditácie, návštevu divadelných hier, hadie jedy a iné homeopatiká, na záver si človek šiel pospať a Asklépios na pacienta pôsobil počas spánku. Mal veľký úspech, preto za ním chodili pacienti z celej krajiny. Za vlády Theodosia I. tento komplex dali zatvoriť a neskôr zbúrať.

Ďalšou zastávkou boli Mykény, ktoré znovuobjavil nemecký amatérsky archeológ Heinrich Schliemann. Naša sprievodkyňa nám rozprávala príbehy z antických bájí. Poslednou zastávkou bolo antické mesto Nafplio/Nauplión s malebným centrom a veľkou citadelou nad mestom.

Cieľom pracovno - spoznávacieho pobytu v Grécku v rámci edukačného programu EÚ Comenius bolo posilniť kultúrne a spoločenské vzťahy nielen medzi aktérmi zúčastnených škôl, ale prinajmenšom na symbolickej úrovni aj celých krajín, ktorých školy sa tejto aktivity zúčastnili.