Partneri a inštitúcie

     

Dnes je pondelok, 06.07.2020
Patrícia, Patrik


Pipi Dlhá pančucha oslávila v stredu 75 rokov!

Pipi Dlhá pančucha je kniha od Astrid Lindgrenovej a zároveň aj jej hlavná postava, ktorá túto stredu oslávila neuveriteľných 75 rokov!

Pipi Dlhú pančuchu môžete nájsť v knihách, ktoré sú predovšetkým určené pre zvedavé, nebojácne a trošku uletené deti. Viete, na okraji malého mestečka stojí vila Vilôčka a v nej býva úplne samo deväťročné dievčatko s vlasmi ryšavými ako líška, spletenými do vrkočov, obrovskou silou, hlavou plnou výborných nápadov a srdcom takým veľkým a dobrým, že by sa doňho vošiel celý svet. Jej maminka je anjel a ocko morský vlk, ktorého jedného dňa búrka zmietla z paluby, a teraz je kráľom černošského kmeňa. Pipi má zvláštne zvyky. Napríklad spí s nohami na vankúši a s hlavou pod pokrývkou.

Pipi má opičku - pána Galána, koňa Alfréda, kufor plný peňazí a dvoch verných kamarátov - Tommyho a Anniku a s nimi zažije veľké i malé dobrodružstvá - napríklad sa pobije s Benghtem – vyhláseným bitkárom v okolí, alebo si zahrá s policajtmi na naháňačku – pričom vylezú dokonca i na strechu.V ďalšej príhode Pipi navštívi školu, a po tomto netradičnom dobrodružstve usúdi, že by ju nebavilo chodiť do nej každý deň!

Kniha o Pipi má celkovo 3 časti:

  • 1. Pipi Dlhá pančucha (v tejto časti sa postupne zoznámite s hlavnými postavami)
  • 2. Pipi nastupuje na loď
  • 3. Pipi na ďalekom ostrove (dej sa odohráva na ostrove Kurekuredutov, kde Pipi privedie k rozumu najskôr banditov Jima a Bucka a neskôr takisto aj samotného žraloka)

Pipi si žije, ako sa jej páči, lebo jej nik neprikazuje, čo má robiť a ani neradí. Keď jej zavadzia kôň, vezme ho do náručia a odloží na balkón, keď pozýva na narodeniny svojich kamarátov Aniku a Tomiho, napíše: Úbor: čo chcete! a v škole sa len nad všetkým čuduje. Pani učiteľke pokojne tyká a hoci sa nedohodnú, sľúbi, že sa ešte niekedy príde na to jej vyučovanie predsa len pozrieť.

Pipi Dlhú pančuchu si môžete požičať aj v našej školskej knižnici, alebo si ju zakúpiť vo vydavateľstve Slovart