Partneri a inštitúcie

     

Dnes je štvrtok, 23.01.2020
Miloš


Marcová burza kníh vydavateľstva Slovart

V čarovnej krajine kníh rôznych veľkostí, tvarov, farieb, nápadov či tém sa ocitli žiaci našej základnej školy túto stredu. Vydavateľstvo Slovart (v spolupráci so školskou knižnicou) si pre každého milovníka, nadšenca aj fajnšmekra dobrej literatúry pripravilo špeciálnu burzu kníh, ktorá mala netradičným spôsobom pripomenúť, že mesiac marec sa nesie v znamení čitateľskej gramotnosti.

O výber toho najlepšieho sa postarali nielen pracovníci samotného vydavateľstva, ale aj manažérka Čitateľského klubu, pani Michaela Jůrová, ktorá si pre žiakov štvrtých ročníkov pripravila dva hravé workshopy. Štvrtáci sa tak spolu s pani učiteľkami stali na niekoľko minút súčasťou vydavateľského tímu a pozreli sa na to, akým spôsobom vlastne kniha vzniká, čím všetkým si musí prejsť, aby mohla byť vôbec distribuovaná do kníhkupectva, a kto hľadá kvalitné príbehy, ktoré sa potom knižne vydávajú. Každý jeden workshop bol ukončený kvízom pre bystré hlavičky a úspešným riešiteľom priniesol pekný darček. I ten bol, samozrejme, knižný, pretože mesiac marec má knihy jednoducho veľmi rád.

Žiaci záujmového krúžku Klub mladých čitateľov sa, naopak, zúčastnili netradičnej besedy. Na niekoľko minút sa premenili na novinárov a pani Jůrovú vyspovedali. Snáď najviac ich zaujímala práca knižného redaktora či editora, ale nevyhli sa ani osobnejším otázkam, ktoré sa týkali počtu prečítaných kníh, obľúbených autorov, hľadania inšpirácií, ale aj potrebných zručností, ktoré musí mať človek uchádzajúci sa o pracovnú pozíciu v nejakom vydavateľstve. Pani Jůrová si i pre týchto šikovných žiakov pripravila malé prekvapenie a darovala im do krúžku knihy, ktoré vo vydavateľstve vyšli iba nedávno. Žiaci sa darčeku veľmi potešili a odmenili pani Jůrovú veľkým potleskom.

Marcová knižná burza sa konala v priestoroch našej základnej školy po druhý raz. Trvala od deviatej do štrnástej hodiny a ponúkala rôznorodé knižné tituly zlacnené od 20% do 50%. Po prvýkrát bola na ňu pozvaná aj verejnosť, ktorá sa mohla prísť pozrieť na to, ako taká burza kníh môže vyzerať, čo všetko sa v ponuke vydavateľstva, ktoré ju zorganizovalo, nachádza a že naši žiaci naozaj čítajú. A čítajú veľmi radi, čítajú kvalitné tituly, čítajú ich s láskou.

Všetkým zúčastnením, celému pedagogickému zboru, ako aj samotnému vydavateľstvu, rovnako tak aj našim žiakom, ďakujeme za jeden úžasný deň a vydarenú akciu. Určite sa s vydavateľstvom Slovart nevidíme posledný raz a už teraz sa tešíme na ďalší rok!