Dnes je utorok, 25.06.2024
Tadeáš

Turecko

V dňoch od 6.10. do 12.10. 2013 sa konalo už piate stretnutie učiteľov v rámci projektu Comenius. Tentokrát sa uskutočnilo v hlavnom meste Turecka, v Ankare. Stretlo sa tu 19 učiteľov zo Španielska, Francúzska, Poľska, Bulharska, Rumunska, Grécka, Slovenska a samozrejme z Turecka.
Program bol veľmi bohatý a mali sme možnosť spoznať hlavne školu, obrovské päťmiliónové hlavné mesto, ako aj pýchu tureckej prírody Cappadociu.
Program začal v pondelok ráno návštevou nádhernej mešity Ahmet Hamdi Aseki Camii, ktorej stavbu ukončili iba v apríli tohto roku. Naše kroky viedli následne do krásneho parku s rozlohou 12 hektárov, asi jediného zeleného v Ankare. V centre parku sme navštívili pre turecký národ snáď najvzácnejšie a najnavštevovanejšie miesto – Anitkabir. Je to mauzóleum a múzeum zakladateľa moderného Turecka, Ataturka. Popoludní pokračoval program návštevou obchodného centra Tunali. Privítala nás ulička plná obchodíkov s rozvoniavajúcim korením, kávou a sladkosťami.
Utorok sme strávili v škole. Deti plné elánu, temperamentu a očakávania nás privítali ukážkami tureckých tancov. V triedach sme stretli usmiatych žiakov vo veku od 6 do 10 rokov a ich pani učiteľky. Ukázali nám svoje triedy, prebieh vyučovacích hodin, pochválili sa svojím spevom a aktivitami. Okolo obeda sme sa v škole zišli s vedením školy a predstaviteľom školského úradu. Dozvedeli sme sa o systéme vzdelávania v Turecku, o ich nových reformách a úspechoch. Popoludní pre nás rodičia pripravili ukážku ľudovej tureckej kuchyne a predviedli nám výtvarnú techniku ebru na papier, ktorú sme si mohli aj vyskúšať.
V stredu ráno viedli naše kroky do najstaršej časti Ankary. Históriu a život anatolskej kultúry sme spoznali v Anatolian Civilizations Museum. Kúsok od múzea sme prešli jednou z najstarších uličiek Ankary, Hamamőnű, lemovanej malými obchodíkmi a remeselníkmi, ktorí tu ponúkali turistom svoje výrobky. Po prechádzke uličkou nás čakalo Rahmi Koc Museum, prvé múzeum priemyslu a dopravy. Vláčiky, lietadlá, hračky, rádiá, fotoaparáty, počítače, potápačská a námorná technika a mnoho iných zaujímavých vecičiek na nás dýchali tajomstvom minulosti.
Štvrtkové dopoludnie sme strávili v hotelovej konferenčnej miestnosti, kde prebehol Comenius Meeting. Vymenili sme si svoje skúsenosti a poznatky zo života jednotlivých škôl, naplánovali ďalšie stretnutia. Obed a popoludnie sme strávili pri jazere Eymir Lake. Miestni obyvatelia a turisti si sem chodia vychutnávať chvíle pokoja a ticha, ideálne miesto aj na oddych pre učiteľskú dušu.
Posledný deň piatok nás hostitelia odmenili celodenným výletom za krásami ich krajiny, ktorá je zapísaná aj v zozname UNESCO. Cappadocia je miestom, kde sa ukrývali prví prenasledovaní kresťania. Množstvo nádherných skalných útvarov a obydlia, ktoré do skál vytesali ľudia. Nádhera, ktorú len tak nevidíte. Cestou nám ukázali veľké soľné jazero, ktoré je vyhľadávané ľuďmi trpiacimi chorobami dýchacích ciest a alergiami a zároveň je zdrojom liečivých minerálov a solí. Navštívili sme výrobňu hodvábnych šatiek technikou ebru a hrnčiarsku dielňu s vychýrenou keramikou.
Tým sa naše spoznávanie ľudí a krajiny skončilo a čakala nás už len cesta do našich škôl.