Dnes je utorok, 25.06.2024
Tadeáš

Rumunsko

V dňoch 25. – 30. mája sa v Rumunsku uskutočnilo posledné stretnutie všetkých partnerských škôl projektu Comenius. Účastníkov škôl privítalo okresné mesto Suceava. Po príchode jednotlivých partnerov sme boli všetci ubytovaní v neďalekom mestečku Radauti, odkiaľ sme každý deň navštevovali školu a ostatné zaujímavé miesta v v blízkom okolí. Prvým bola pondelková návšteva dielne na výrobu čiernej keramiky, typickej pre navštívený kraj. Starosta obce Marginea spolu s riaditeľkou partnerskej školy nás privítali na miestnom úrade a popoludní sme si prezreli jeden zo „živých“ kláštorov z byzantského obdobia, ktorá sa nachádza v neďalekých horách. Kláštor Putna, jeho múzeum, každodenný život niekoľkých desiatok mníchov bol atraktívnym zážitkom pre všetkých zúčastnených. V utorok 27. mája nás privítali žiaci a učitelia partnerskej školy. Tradičné kroje, chlieb a soľ na privítanie hostí nás potešilo. Rovnako aj rozdelenie do skupín a účasť na vyučovacích hodinách boli zaujímavé, my sme mali možnosť vidieť hodinu matematiky, dejepisu a angličtiny. Keďže škola je nútená zabezpečiť vyučovanie dopoludnia, ale i v popoludňajších hodinách, poobede sme videli zas výuku žiačikov prvého stupňa. My sme deťom odovzdali pozdravy a drobné darčeky od žiakov našej školy. Žiaci tunajšej školy nosia povinne modré školské uniformy, civilné oblečenie sa toleruje len žiakom z mnohodetných rodín. Škola nemá možnosť takého technického vybavenia, ako je tomu u nás. Počas tohto dňa sme sa zoznámili aj s technikou dekorovania vajec, ktoré sa v tejto oblasti neviaže výlučne na obdobie veľkonočných sviatkov. Vajíčka sa dekorujú špeciálnou voskovou technikou počas celého roka.

V stredu 28. mája sme navštívili soľnú baňu Cacica v neďalekej obci a blízky katolícky kostol v oblasti osídlenej poľskou národnostnou menšinou. Popoludní sme mali možnosť navštíviť historickú pevnosť Neamt so sprievodcom.

Vo štvrtok sme dopoludnie strávili prehliadkou pamätihodností mestečka Radauti. Popoludní sme sa zúčastnili na mítingu Comenius, kde sme sa oboznámili so systémom vzdelávania v Rumunsku, partneri diskutovali o výsledkoch projektu a jednotlivých aktivitách. Odovzdali sme darčeky našim priateľom - video s hrami, ktoré sa hrávajú naši žiaci v triedach. Dostali sme spoločnú hru, ktorú spracovala francúzska škola a do ktorej svojimi ilustráciami prispeli aj žiaci našej školy. Upresnili sme aj program pripravovaného stretnutia našich žiakov v partnerskej škole v Poľsku. Po večernej rozlúčke sme sa rozlúčili s krajom Bukovina a vydali sa vlakom na spiatočnú cestu na Slovensko.