Partneri a inštitúcie

     

Dnes je pondelok, 06.07.2020
Patrícia, Patrik


Literárna súťaž Horákova Štiavnica 2019/2020 - vyhodnotenie

Slávnostné vyhodnotenie XXVI. ročníka literárnej súťaže pre mladých spisovateľov Horákova Štiavnica 2019/2020 prebiehalo 31. januára v priestoroch našej základnej školy už od rána.

Do súťaže s medzinárodným presahom sa zapojilo až 87 súťažných prác, z ktorých odborná porota vybrala nasledujúcich výhercov: 

I. kategória: Poézia (2. až 4. ročník)

Pochvalné uznanie a špeciálne ocenenie vydavateľstva Ikar: Michaela Šušková, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

I. kategória: Poézia (5. až 9. ročník)

1. miesto: Laura Novotná, ZŠ Povýšenia sv. Kríža, Smižany

2. miesto: Soňa Čandíková, ZUŠ Jána Melkoviča, Stará Ľubovňa

2. miesto: Katarína Melcherová, ZUŠ Jána Melkoviča, Stará Ľubovňa

3. miesto: Ema Jeleňová, ZUŠ Jána Melkoviča, Stará Ľubovňa

 

II. kategória: PRÓZA (2. až 4. ročník)Povesť

1. miesto a špeciálne ocenenie vydavateľstva Ikar: Alžbeta Oravcová, ZŠ s MŠ Hriňová

2. miesto a špeciálne ocenenie vydavateľstva Ikar: Laura Vicianová, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

2. miesto: Nina Uhrinová, ZŠ s MŠ Hriňová, Hriňová

3. miesto: Leonard Stanislav Chaban, ZŠ s MŠ Hriňová

3. miesto: Martin Kravec, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

Pochvalné uznanie: Filip Frena, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

Špeciálne ocenenie vydavateľstva Ikar: Branislav Tršo, ZŠ s MŠ Hriňová

II. kategória: PRÓZA (2. až 4. ročník)Fantasy

1. miesto: Esther Záthurecká, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

2. miesto: Alica Knezovičová, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

3. miesto: nebolo udelené

 

II. kategória: PRÓZA (5. až 9. ročník) Povesť

1. miesto a špeciálne ocenenie vydavateľstva Albatros: Matúš Gabaj, Spojená škola sv. Františka z Assisi, Bratislava

1. miesto: Maxim Citovický, Spojená škola sv. Františka z Assisi, Bratislava

2. miesto: Katarína Kmeťová, Základná škola G. Drozda s MŠ Chrenovec-Brusno

3. miesto: Patrik Kmeť, ZŠ s MŠ Hriňová

3. miesto: Janka Čupková, Spojená škola sv. Františka z Assisi, Bratislava 

II. kategória: PRÓZA (5. až 9. ročník)Fantasy

1. miesto a špeciálne ocenenie vydavateľstva Albatros: Ema Sanigová, SZŠ Ružomberok

2. miesto: Naďa Ďurišová, pedagóg: Mgr. Jarmila Juríková

2. miesto: Danka Čimborová, SZUŠ Ružová dolina, Bratislava

3. miesto: nebolo udelené

Pochvalné uznanie: Alex Kolcun, Spojená škola, Prešov

                               Daniel Kravec, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

                               Nina Vašková, ZŠ Kúpeľná 2, Prešov

 

III. kategória: PRÁCE AUTOROV ZO SLOVENSKÝCH ŠKÔL V ZAHRANIČÍ

Pochvalné uznanie: Lea Valentíková, Základná škola 15. októbra, Pivnica (Srbsko)

 

IV. špeciálna kategória: KOMIKS

1. miesto a špeciálne ocenenie galérie Jozefa Kollára: kolektív detičiek z MŠ ul. 1. mája č. 4, Banská Štiavnica

1. miesto: Thandani Chiwaura, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

2. miesto: Richard Prokop, ZŠ Severná 21, Moldava nad Bodvou

2. miesto: Michaela Longauerová, ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica

3. miesto: Samantha Hudáková, ZŠ Severná 21, Moldava nad Bodvou

3. miesto: Zuzana Helienková, ZŠ J. A. Komenského, Sereď

Slávnostný banket sa otvoril presne o 9:30, a to úvodnými slovami hlavných organizátoriek súťaže, ako aj príhovorom riaditeľa školy. O program sa postarali žiačky 8. ročníka, ktoré spolu s organizačným tímom mohli vo veľmi príjemnej atmosfére privítať ocenených žiakov, ich pedagógov aj rodičov nielen z Banskej Štiavnice, ale aj Ružomberka, Hriňovej, Pivnice či Brusna. Všetkých zúčastneným, ako aj našim hlavným sponzorom, bez ktorých by sme nemohli oceniť výhercov nádhernými knižnými cenami, ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu plodnú spoluprácu i súťažné práce, ktoré tento rok vykazovali vysokú úroveň.

Poďakovať by sme sa chceli aj pani učiteľke Taligovej, ktorá uchováva tradíciu návštevy hrobu Jozefa Horáka so žiakmi vyšších ročníkov, a to v deň výročia jeho narodenia, ktorý pripadá na 30. január. 

Jedno veľké ďakujem patrí aj žiačke Michaele Longauerovej zo 7. a, ktorá tento rok bola zodpovedná za dizajn diplomu pre XXVI. ročník Horákovej Štiavnice.

 

Súťaž podporili

Ikar a.s. – edícia Stonožka

Stonožka je knižná kamarátka detí od 0 do 12 rokov. Symbol stonohého zvieratka vyjadruje tematickú a žánrovú pestrosť literatúry pre deti. Stonožka ponúka detským čitateľom beletriu, poéziu aj populárno-náučnú literatúru našich aj zahraničných autorov. Najmenších potešia leporelá a riekanky, deti v predškolskom veku básničky, rozprávky, maľovanky, pracovné zošity, malých školákov čítanie s porozumením a staršie deti rôzne prozaické príbehy, povesti a prvé encyklopédie.

Dobre naladená a vytrvalá Stonožka zavedie deti krok za krokom, rok za rokom, z krajiny Písmenkovo do knižného sveta plného fantázie, poznania a storakých zážitkov, ktoré si uchovajú po celý život.

Stonožka sníva o tom, že každé dieťa prečíta aspoň 100 kníh!

Albatros Media Slovakia

Vydavateľstvo Albatros sa od svojho vzniku špecializuje na vydávanie literatúry pre deti a mládež (bolo založené v roku 1949 (do roku 1969 pôsobilo pod pôvodným názvom Štátne nakladateľstvo detskej knihy). Dnes je súčasťou modernej mediálnej spoločnosti Albatros Media. Počas svojej existencie vydalo vyše 10 tisíc titulov. V súčasnosti je to cca 130 knižiek ročne a sústredí sa na kvalitnú pôvodnú ale aj prekladovú literatúru predovšetkým pre deti od 2 do 12 rokov. Albatros prináša čitateľom tituly známych autorov zo Slovenska a zahraničia ako napríklad: Katarína Macurová, Zuzana Štelbaská, Adrián Macho, Stanislav Repaský, Diana Mašlejová, Zuzana Csontosová, Maja Säfström, Aaron Blabey, Tania del Rio, Julian Gough, Elena Favilli a Francesca Cavallo. U nás nájdete knihy od leporel pre najmenších, rozprávky, knižky pre začínajúcich čitateľov, literatúru populárno-náučnú a vzdelávaciu až po fantasy, detektívne príbehy, poéziu a  komiksy. A takisto knihy s bohatými ilustráciami a príbehmi aj pre zdatnejších a náročnejších čitateľov.

Artis Omnis

Na začiatku nášho vydavateľského zámeru stála myšlienka skultúrnenia vlastného životného priestoru a podpory autorov z regiónu, v ktorom žijeme. Postupne sa naše vydavateľské aktivity rozšírili do celoslovenských rozmerov a mnohých žánrov. Artis Omnis je žilinské vydavateľstvo, ktoré už desiaty rok vydáva slovenskú tvorbu v oddychových i náročnejších žánroch: trilery, fantasy, sci-fi, horor, ženské romány, poézia, populárno-náučné publikácie, knihy pre deti.

Medzi kmeňových autorov vydavateľstva patrí aj najznámejší autor slovenskej fantasy Juraj Červenák či Žilinčan Ľubomír Feldek. Počas desaťročného pôsobenia vydavateľstvo ponúklo čitateľom takmer 60 knižných publikácií a predstavilo viac ako 100 autorov. Od roku 2011 vydávame aj e-knihy. V septembri 2014 na festivale ParCon v Bratislave bola vydavateľstvu udelená cena DRAK, ocenenie slovenských sci-fi klubov.

JJkomiks

V roku 2017 sme sa rozhodli naše nadšenie z komiksov viac dostať medzi ľudí, a to tým, že sme založili komiksový e-shop. Snažíme sa priniesť čo najširšiu škálu komiksov a iných popkultúrnych doplnkov, a tým uspokojiť vaše potreby po produktoch, ktoré nie sú u nás bežne dostupné. Na našej stránke nájdete, okrem komiksov, aj taký tovar, ktorý súvisí s dnešným svetom pravého zberateľa! A aj nakupovať môžete pohodlne – priamo z vášho domova.