Partneri a inštitúcie

     

Dnes je štvrtok, 22.10.2020
Sergej


Turisti na Sitne

Koniec školského roku sa približuje a naši turisti sa rozlúčili s tohtoročnou turistikou na Sitne.

Meteorológovia hlásili na piatok a sobotu 22.–23.6.2018 ochladenie a dážď, takže naše plány sa po júnových horúčavách začali tak trochu roztápať, no povedali sme si, že ochladenie nám snáď padne dobre a dážď nás obíde. A tak sa aj stalo. Pre nás turistov príjemné počasie, a tak v piatok okolo deviatej vychádzame zo školského dvora, aby sme si poobede dali výborný guláš a kapustnicu, ktoré nám navaril na chate A.Kmeťa na Sitne pán Cengel. Pomalým krokom prechádzame cez Komorák, poľným chodníkom na Iliju, a potom na Sitno. A guláš a kapustnica nám veru dobre padli. Podvečer sme sa ešte zbehli ako mačiatka umyť do studničky pod Tatarskou lúkou, aby sme sa potom večer pekne vyúdili pri opekaní. Veď pred nocou na vrchole Sitna sa treba dobre zabezpečiť. Po šuchotačkách a chichotačkách v spacákoch začíname snívať svoje sny pod zamračeným chladným nebom na vrchole Sitna. Ráno nás budí slnko. Neuveriteľné, ale neprší. Dali sme si turistické raňajky, pobalili sme caky–paky, poďakovali chatárovi a hor sa pridať ku včerajším asi 19 nachodeným kilometrom približne ďalších 15. Cez Tatarskú lúku, Krížnu, Peciny prechádzame ponad Richňavu a Štiavnické Bane na Roveň. Začína sa mračiť, takže rýchlym krokom sa poberáme na Klinger a tu nás dobehli aj prvé dažďové kvapky. Asi po štvrť hodine prestáva pršať a my sa rýchlo ponáhľame do tepla domova vyzuť turistické topánky, aby sme si ich opäť v septembri obuli a vybrali sa za novými nezabudnuteľnými zážitkami po našom krásnom Slovensku.