Partneri a inštitúcie

     

Dnes je štvrtok, 22.10.2020
Sergej


Farma 2016

Ako sa hovorí: „Lepšie je raz vidieť ako trikrát počuť,“ preto sme v rámci predmetu Svet práce navštívili malú rodinnú biofarmu na samote Červená hora za Krupinou.

Zobrala nás tam p.uč. Demeterová. Bolo tam úžasne, pretože sme zažili vyučovanie v inej podobe. Mnohí z nás až teraz videli, ako sa na takej farme žije, aká je to náročná a ťažká práca, a aké je ťažké uživiť sa.

Majitelia nás čakali s otvorenou náručou a tradičnou slovenskou pohostinnosťou. Ochutnali sme čerstvé kozie mlieko a rôzne druhy kozieho syra.

Videli sme voľne sa pasúce kozie stádo, kravy, býčky, sliepky (chované na mäsko aj na vajíčka), kačky, zajace, psy ... Spoznali sme biopestovanie zeleniny v debničkách v slame.

Mali sme zážitok z malých kozičiek, ktoré len čo zbadali, že ich ideme nakŕmiť chlebom, tak sa k nám rozbehli. Vďaka ochotnému susedovi sme videli kone. Porozprával nám zaujímavé zážitky, z chovu takýchto krásnych zvierat. Malé žriebä poskakovalo okolo nás. Veľké dospelé kone sme mohli pohladkať.

Veľa detí si už vedelo predstaviť život na farme, dokonca aj tí, ktorí doteraz nemali vzťah k prírode.

Majiteľom sme na biofarme pomáhali pri výrobe syrov.

Pripravili nám ukážku ich strojov, s ktorými obrábajú pôdu, dokonca sa nám aj na nejakých strojoch dovolili povoziť.

Takéto vyučovanie sa nám veľmi páčilo, chceli by sme tam chodiť častejšie. Ďakujeme majiteľom farmy: rodine Bradáčovcov, ich susedovi a pani učiteľke, že nás tam zobrali.